Битолчанец силувал лице со трајно душевно заболување, чинот го снимал и го пренесувал во живо

horor.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKОсновното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 23-годишник осомничен за кривично дело – Полова злоупотреба на немоќно лице од член 187 став 1 од Кривичниот законик.

На 23 април, во својот дом во Битола, осомничениот полово злоупотребил лице со трајно душевно заболување, го навел да изврши полово дејствие, а чинот го снимал и го пренесувал во живо на регистриран канал на „Youtube“.

Надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот суд во Битола достави предлог за определување мерка притвор за осомничениот.

Оценувајќи дека предлогот е оправдан и законски основан, Судот определи притвор во траење од 30 дена, информираат надлежните.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK