Uncategorized

Договорена засилена соработка меѓу ЕУ и Јапонија во дигиталната технологија

Европската унија и Јапонија се договорија да ја зајакнат соработката во развојот на дигиталните технологии, кибер-безбедноста и вештачката интелигенција. Говорејќи по Самитот ЕУ-Јапонија во Токио, претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен синоќа рече […]

Uncategorized

Британско МНР: Руски хакери почнаа нов напад на платформите на социјалните мрежи

–  Руски хакери почнаа нов напад врз странски лидери, насочени кон платформите на социјалните мрежи со голема кампања за дезинформации, чија цел е да ја легитимизира инвазијата на Украина, соопшти британскиот Форин офис. Платените оперативци […]

Uncategorized

Холандија повторно ја отвора својата амбасада во Киев

– Холандија денеска повторно ја отвора својата амбасада во Киев, соопшти холандското Министерство за надворешни работи. – Мал тим на амбасадата во Киев ќе соработува блиску со украинските власти и со други партнерски земји чии службеници […]

Uncategorized

Ковачки: Скандалите на Спасовски во МВР никако да запрат, кој треба да профитира од украденото масло од марихуана?

Во рок од неколку дена на Спасовски му се случува убиство кое се обидува да го сокрие, кражба на оружје и муниција од полициски магацин во Охрид за која исто така молчи, за на крај […]

Uncategorized

На Антарктикот измерена температура за 38 степени повисока од вообичаеното

Научниците измериле невообичаено високи температури на Антарктикот овој месец. Температурата на истражувачката станица Конкордија, попозната како најстуденото место на Земјата, на 18 март била 11,5 степени Целзиусови под нулата. Како што објави Си-Ен-Ен, нормалната дневна […]

Uncategorized

Акциска контрола на полицијата во угостителски објекти во Кичево и Охрид

– Полицијата во текот на изминатата вечер извршила акциска контрола во пет угостителски објекти во Кичево и Охрид. -Притоа, во село Зајас приведени се две лица поради непоседување документи за лична идентификација и една странска […]

Uncategorized

Досега воведени санкции врз Русија поради нападот на Украина

Руската инвазија на Украина предизвика бран санкции додека глобалните лидери се обидуваат да го засилат притисокот врз Кремљ. Додека руската војска се приближува кон Киев, а украинските бегалци се движат кон соседните земји, ова се […]

Uncategorized

Бајден и Путин денеска ќе разговараат за сериозната закана од украинската криза

– Американскиот претседател Џо Бајден и рускиот претседател Владимир Путин денеска треба да имаат нов телефонски разговор, додека стравувањата дека Русија може да ја нападне Украина стануваат се поконкретни. САД вчера предупредија дека таквиот напад би […]

Uncategorized

Петличковски: Трите дози вакцина против КОВИД-19 во моментот даваат гаранција за над 95 проценти заштита од смрт

– За целосно вакцинирани се сметаат лицата со примена трета доза вакцина против КОВИД-19. Во овие две години наназад се покажа дека вакцинацијата е единствениот начин да се намали смртноста, бидејќи тоа што ни се случува […]

Uncategorized

На чествувањето на Гоце Делчев во Благоевград венец ќе полжи и в.д. македонскиот амбасадор во Бугарија

– Вршителот на должност амбасадор на Македонија во Бугарија Владимир Крстевски, ќе положи венец на церемонијата на чествувањето на 150-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев, заедно со претседателот на Бугарија Румен Радев и бугарскиот премиер […]