Ракомет

Червар: Ова е кражба, цел свет можеше да го види тоа

Селекторот на хрватската ракометна репрезентација Лино Червар вината за поразот од Германија по кој неговиот тим ги загуби шансите за полуфинале на Мундијалот, ја префрли на данските судии Гјединг и Хансен. – Ова е кражба […]

Ракомет

СП 2019: Шпанија подобра од Бразил, Норвешка го доби скандинавското дерби

Шпанската ракометна репрезентација оствари победа над Бразил со 36-24 (19-13) во натпревар од втората фаза од Светското првенство во Германија и Данска. Шпанија одигра одличен дуел во Келн и од почетокот до крајот ја имаше […]

Ракомет

СП ракомет: Кикс на Хрватска што може да ја чини полуфинале

Репрезентацијата на Бразил направи големо изненадување на ракометниот Мундијал совладувајќи ја фаворизираната Хрватска вечерва во последниот натпревар од третата рунда во Групата – Е. За „коцкестите“ овој пораз значи чекор назад во обидот да освојат […]

Ракомет

Металург го освои турнирот “Мастер Гренобл“

Ракометарите на Металург го освоија првото место на силниот меѓународен турнир во Гренобл, Франција, откако во финалето ја совладаа силната екипа на Ирун Бидасоа од Шпанија, со 32:31, објавија „металурзи“ на клупскиот сајт. Македонскиот вицепрвак […]

Ракомет

Лазаров: Убаво е да се заврши со победа, Македонија има потенцијал

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров, по победата над Чиле (32-20) изјави дека многу е подобро да завршиш со победа отколку со пораз. – Овие натпревари се најтешки за играње, не решаваат ништо, но […]

Ракомет

Македонија го освои 15 место на СП по победата над Чиле

Македонската ракометна репрезентација оствари победа против Чиле со 32-30 (16-16) во последниот меч од Светското првенство во Германија и Данска, со што го заврши Мундијалот на 15-тото место. Македонија одигра ефикасно прво полувреме, но имаше […]

Ракомет

Лазаревски и Даскалоски на местата на Танкоски и Ристовски против Чиле

На последниот натпревар против Чиле на Светското првенство во ракомет во Германија и Данска, селекторот на македонската репрезентација, Раул Гонзалез, направи замена во тимот. Шпанскиот тренер направи двојна замена пред последниот натпревар на нашиот национален […]

Ракомет

Лазаров: Полека заличуваме на вистинска репрезентација, треба да учиме од грешките

Најдобриот македонски ракометар на сите времиња, Кирил Лазаров не е разочаран од поразот од Русија и прикажаното во досегашниот дел од Мундијалот. Ни се повторуваат работите од претходните натпревари. Секогаш противничкиот голман е играч на […]

Ракомет

СП ракомет: Македонија загуби од Русија, ќе игра за 15.место

Македонската ракометна репрезентација го доживеа четвртиот пораз на Светското првенство и во последниот настап утре ќе игра за 15. место. Избраниците на Раул Гонзалес попладнево загубија од Русија со 30:28 во разигрувањето за пласман од […]

Ракомет

ЕХФ го казни Вардар со 15 илјади евра

Европската ракометна федерација (ЕХФ) го казни македонскиот тим Вардар со 15.000 евра поради транспарентот „Талант Петух“, кој беше истакнат на натпреварот против Киелце во Лигата на шампионите во СЦ „Јане Сандански“, кој се играше пред […]