Информации

Раѓање на Свети Јован Крстител (Иванден) 

Раѓање на Свети Јован Крстител (Иванден)  Пророк кој оди пред Спасителот Меѓу поголемите летни празници што македонскиот народ ги празнува со многу обичаи и верувања спаѓа и празникот во народот познат под името Иванден, всушност, […]

Колумни

За солзите од Нивици и „гомнојадците“ – Пишува Горан Момироски

Планирав во кампањата „за“ и „против“ референдумското прашање која Владата ја почна со месеци пред референдумот да се обидам да бидам неутрална страна. Без да искажувам личен став во колумни, да им дадам шанса на […]

Информации

Обичаи и верувања

Преданија за нашите села Потекло на името на селото Беловиште За потеклото на името на Беловиште не постојат никакви поопределени корени на неговото име, како што се преданија, легенди и сл. Меѓутоа со анализа на […]

Колумни

Името го даваме, ѓубрето си го чуваме (ФОТО) – Пишува Горан Момироски

Додека јавноста се занимава дали Франција ќе нè блокира во ЕУ и дали идентитетот ќе ни биде северномакедонски или бугарски, градоначалниците на Центар и на Скопје, Саша Богдановиќ и Петре Шилегов, и службите што ги […]

Колумни

Иванов греши, Македонија не преговарала за договорот – пишува Горан Момироски

Изјавата на претседателот Иванов дека премиерот, шефот на дипломатијата и другите владини сужбеници преговарале за името без него и барањето сега сами да си го спроведат договорот е погрешна. Македонија во последниве десетина месеци само […]

Колумни

МВР ќе ги гони Заев и Димитров – пишува Горан Момироски

Утринава ме разбуди неверојатна информација од таканаречени “свиркачи” дека припадници на МВР ќе го гонат премиерот и шефот на дипломатијата за прекршување на законите. Во Шведска со оглед на околностите ова сигурно ќе беше точно […]

Колумни

Николоски: На притисоците, уцените и политички терор одговараме со масовност и храброст!

По големиот собир, популарно наречен митинг на ВМРО-ДПМНЕ се напишаа и кажаа доста анализи, но сакам да го дадам моето видување од еден друг агол. Митингот е во исто време финале на еден процес и […]

Колумни

Повторно насамарени и понижени – Пишува Горан Момироски

Пред наредниве часови/денови Владата да објави, според нив, компромисно, а во суштина недостоинствено и неиздржано решение за разликата за името, да си кажеме во очи каде е една од најголемите грешки во спорот и какви […]

Колумни

Амбасадорот на САД што ги уплаши левичарите – пишува Горан Момироски

Во Македонија има двајца американски амбасадори кои што се важни за медиумите, јавноста и таканаречените инфлуенсери. Имињата на амбасадорот во Македонија Џес Бејли и во Атина Џефри Пајет кои со години се присутни во регионот […]

Колумни

Премиерот што се огради сам од себе – пишува Горан Момироски

Десет дена откако самиот објави дека прифаќа придавка во името македонскиот премиер Зоран Заев денеска се огради од споменување на придавка во однос на името. Причината била тоа што разговорите се во финалната фаза. Пред […]