Интервјуа

Кордалов: На тема образование не смее да има импровизации и изговори, во фокусот на реформите интернетот и дигитализацијата

Скопје, 12 август 2020 () -Образовните институции имаа доволно време да дејствуваат и да преземат конкретни мерки и чекори кои барем малку ќе влеваат доверба кај родителите. Шест месеци се период во кој Министерството за […]

Деркоски за МИА: ДИК направи максимални напори да се организираат безбедни и транспаретни избори - МИА
Интервјуа

Деркоски за МИА: ДИК направи максимални напори да се организираат безбедни и транспаретни избори

Скопје, 11 јули 2020 () – Претседателот на Државната изборна комисија Оливер Деркоски на два дена пред почетокот на тридневното гласање за предвремените парламентарни избори на 15 јули за оценува дека Комисијата направила максимални напори […]

Интервјуа

Ахмети за МИА: Охридскиот, Преспанскиот и Договорот со Бугарија црвени линии за постизборно коалицирање

– Охридскиот, Преспанскиот и Договорот за добрососедство со Бугарија се алфа и омега за мирот, стабилноста и безбедноста во земјава, како и црвените линии штп ДУИ нема да ги премине во постизборното коалицирање. Ова во […]

Огненовски за МИА: Демократи е против национални политички партии, важни се сите граѓани подеднакво - МИА
Интервјуа

Огненовски за МИА: Демократи е против национални политички партии, важни се сите граѓани подеднакво

Скопје, 10 јули 2020 () – Функционална држава, држава каде судството, јавното обвинителство и полицијата ќе работи во интерес на граѓаните, а не во интерес на криминалците. Да се врати украденото од народот, да се […]

Бачев за МИА: Ревизија на приватизацијата еден од нашите приоритети - МИА
Интервјуа

Бачев за МИА: Ревизија на приватизацијата еден од нашите приоритети

Скопје, 8 јули 2020 () – Поништување на договорите со Грција и со Бугарија, поништување на Законот за двојазичност, како и поништување на пописот од 2002 година и спроведување нов, се клучните работи што Единствена […]

Села за МИА: Промена треба да се случи и кај албанскиот блок, со тоа ќе ја вратиме демократијата - МИА
Интервјуа

Села за МИА: Промена треба да се случи и кај албанскиот блок, со тоа ќе ја вратиме демократијата

Скопје, 7 јули 2020 () – Али Ахмети и ДУИ се факултативни Албанци, сезонски Албанци. ДУИ преку предлогот Албанец премиер сака да опстои и да ги задржи гласачите што ги имаше, со што загубата на […]

Заев за МИА: Целиот демократски свет не охрабри дека сме на вистинскиот пат и дека така треба да продолжиме - МИА
Интервјуа

Заев за МИА: Целиот демократски свет не охрабри дека сме на вистинскиот пат и дека така треба да продолжиме

Скопје, 4 јули 2020 () – Пријатели сме со петте соседи, целиот демократски свет ни е пријател, половина од нив веќе ја посетија Република Северна Македонија во изминатите две и пол години, дојдоа сите лидери, […]

Интервјуа

Николоски за Фокус: Нема фирма која не е изрекетирана, првпат видовме политичар како зема кеш

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на пратеничката листа во 4 ИЕ во мини интервјуто за Фокус изјави дека  дерогиран е комплетниот правосуден систем во државата, она кое го нарекуваа „Луи Витон“ судство го надградија во […]

Најчевска за МИА: Целна група ни се луѓе што сметаат дека ни е потребен вистински плуралитет, а не двопартиски систем - МИА
Интервјуа

Најчевска за МИА: Целна група ни се луѓе што сметаат дека ни е потребен вистински плуралитет, а не двопартиски систем

Скопје, 3 јули 2020 () – Воспоставување одговорност на политичарите и на високите функционери по принципот на правопропорционална одговорност, реанимација на животната средина, третман на образованието како инвестиција, професионална администрација и право на квалитетен живот […]