Тони Блер: Бомбардирањето на НАТО беше правилно, стојам со народот на Косово

ѕѕ.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПоранешниот премиер на Велика Британија Тони Блер  во Приштина истакна дека „интервенцијата на НАТО пред 25 години била вистинската работа“ и дека „застанува со граѓаните на Косово“.

„Да се ​​биде овде буди длабоки емоции. Му честитам на народот на Косово за нивната храброст и непоколеблива решителност да ја искористат за ослободување на земјата. Тогаш се уверив дека тоа е вистинската работа и денеска стојам со народот на Косово со убедување“, рече Блер на заедничката конференција со претседателот на Косово, Вјоса Османи.

Блер додаде дека очекува Косово во иднина да стане дел од Европската унија.

„Овде се случуваат многу позитивни работи кои се добри за целиот свет. Едвај го чекам денот кога Косово ќе го заземе своето место во европското семејство“, изјави Блер.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK