Голем раст на акциите на Мета, сега повторно е на исто ниво со Амазон и Мајкрософт

Голем-раст-на-акциите-на-Мета-сега-повторно-е-на.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПред три дена беше објавено дека акциите на Мета пораснале за 20%, пренесува Волстрит журнал. Нивната цена на акциите се зголеми речиси тројно во текот на изминатата година. Пазарната вредност на Мета сега повторно надмина трилион долари, ставајќи ја на исто ниво со гигантите како Епл, Мајкрософт, Амазон, Нвидиа и Гугл.

Инаку, компанијата на Цукерберг го напушти клубот на хиперуспешните во 2021 година, кога Цукерберг излезе во јавноста со план за метаверс, виртуелен свет во кој може да се влезе со помош на уред за виртуелна реалност. На стравот на акционерите влијаеше и промената на името од Фејсбук во Мета, како и зголемувањето на трошоците за околу 80%. Досега се покажа дека интересот на јавноста за виртуелната реалност е мал.

Во 2022 година, пазарната вредност на Мета падна за цели 78%, поради што Цукерберг ја прогласи 2023 година за „година на ефикасност“, во која направи големи промени. Отпушти дури 22% од вработените.

Изгледа дека Мета заврши со заштеди бидејќи ги зголемија очекуваните трошоци за две милијарди долари на нивниот состанок минатата недела, на 37 милијарди долари за оваа година. Буџетот е зголемен бидејќи ќе купуваат сервери и други компоненти потребни за вештачка интелигенција. Цукерберг рече дека планира да има околу 350.000 од најновите чипови Нвидиа кои ќе ја напојуваат неговата мрежа до крајот на годината. Покрај Мета и Мајкрософт, Гугл и Амазон планираат да го зголемат буџетот за околу 10% со цел да развијат сопствени капацитети за користење на вештачка интелигенција.

Мета повторно вработува, главно програмери со долгогодишно искуство. Цукерберг нагласи дека двата главни проекти и неговата долгорочна визија се метаверзумот и вештачката интелигенција.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK