Земјотрес со јачина од 4,7 степени јужно од грчкиот остров Крф

zemjotres2.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЗемјотрес со јачина од 4,7 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово јужно од грчкиот остров Крф. Земјотресот се случил во 7 часот и 20 минути по локално време и бил почувствуван на островот, а епицентарот бил на длабочина од 9,2 километри, пренесува „Катимерини“.

Грчката агенција за планирање и заштита од земјотреси (ОАСП) извести дека во раните утрински часови се случил уште еден земјотрес со јачина од 3,5 степени според Рихтеровата скала, а епицентарот бил на 20 километри југозападно од островот Отони.

Нема информации за штети во овие земјотреси.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK