Земјотрес со јачина од 4,2 степени во централна Турција

zemjotres_345355354
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Земјотрес со јачина од 4,2 степени е регистриран денеска во областа Коња во централна Турција, соопшти владината Дирекција за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД).Според податоците на АФАД, земјотресот е регистриран во 2 часот и 14 минути, а епицентарот бил во градот Кулу, кој се граничи со областа Анкара. Неговата длабочина била 7,86 километри.

Земјотресот бил почувствуван и во соседните области.

Нема извештаи за штети или повредени.

Земјотресот во областа Коња загрижи многумина, бидејќи областа не е меѓу познатите сеизмички зони, објавија турските медиуми.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK