–>

(Видео) Силно невреме ја зафати Хрватска: снимена голема пијавица кај Ровињ

nevreme-hrvatska.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Невремето со грмежи и врнежи, кое во следните часови треба да ја зафати целата територија на Хрватска, веќе пристигна во Истра.

Огромна пијавица се појави кај Ровињ, а од Пореч до Умаг е забележан силен дожд.

Според тамошните медиуми, врне дожд и грми, а дува ветер со брзина од 20 километри на час.

Радарската слика покажува дека невремето го зафатило западниот брег на Истра и северниот дел на Јадранот.

Од Хрватскиот хидрометеоролошки завод предупредуваат дека количината на врнежи треба да биде поголема од 30 мм, а веројатноста за појава на грмежи е над 75 отсто.

„Бидете подготвени за силни грмотевици кои можат да предизвикаат голема штета и заштитете се од гром. Можни се штети на имот и дрвја, локални поројни поплави, бурни налети на ветер и град, како и прекини во активностите на отворено и сообраќајот“, се наведува во соопштението.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK