–>

(Видео) Невреме во Словенија, паѓал град со големина на јајце

grad-nevreme.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Силно невреме со обилни врнежи, ветер и град го погоди западот на Словенија. Делови од земјата останаа без струја, вода влезе во некои продавници, јавува 24ур.

Невремето потоа се движело кон долината Випавска долина и Горишка. Во делови од Словенија паѓал град со големина на јајце.

Силно невреме претходно го зафати и крајбрежјето. Поради краткотраен обилен дожд, водата ја поплави улици во Изола. Водата навлезе во некои дуќани, поплавен е и плоштадот Прешернов, јавува читател на 24ур.

Од Центарот за сообраќај и информации предупредуваат дека има одрони на одредени делници од патните правци. Невремето продолжува да се движи кон север кон Горење, па бидете внимателни, предупредува Метеоинфо Словенија.

„Подоцна, невремето и врнежите ќе се преселат на исток“, додаваат тие.

Во близина на Ровињ рано денеска е снимена голема пијавица, а видеото го објави порталот Истрамет. Глетката на масивна пијавица на море ја снимиле бројни граѓани и туристи, а засега нема информации за штети.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK