(Видео) Силно невреме ја погоди Далмација: Сплит изгледа како под снег, град уништи куќи

с.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСилно невреме пропратено со силен дожд, град и грмежи попладнево зафати делови од Далмација.

Дел од градските улици во Сплит беа под вода, а во некои делови во еден момент улиците побелеа како среде зима поради силниот град, пренесуваат хрватските медиуми.

Силниот град оштети некои куќи, каде се уништени покривите. Мештаните велат дека не паметат ваков град.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK