(Видео) Први снимки од земјотресот кој го разбуди регионот: се нишаат шишиња, пукнати ѕидови на куќи

х-2.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСерија земјотреси утрово ја погодија БиХ. Првиот земјотрес, кој е регистриран во 04:06 часот, бил со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала, со епицентар на границата на БиХ и Црна Гора, меѓу Никшиќ и Гак.

За тоа колку се „нишало“ сведочи видео од бензинска пумпа, пишува АТВ.

Полицата на која се чувале пијалоците, односно виното, толку се ниша што е чудо што ниту едно шише не паднало и не се скршило. Земјотресот што утрово ги погоди БиХ и Црна Гора предизвика лизгање на земјиштето на границата Гацко-Никшиќ.

Според мештаните, од јачината на земјотресот пукнале ѕидовите на некои куќи.

Земјотресот предизвика свлечишта во регионот на Голија, што го блокираше сообраќајот на оваа делница од патот.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK