Притвор за малолетникот осомничен за убиството на братот на вицепремиерот на Босна и Херцеговина во Белград: ќе одговара за тешко убиство

Screenshot-2024-05-27-133034.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK







Судијата за малолетници на Вишиот суд во Белград му одреди притвор до 30 дена на малолетникот Ф.Б.(16), кој е осомничен за тешкото убиство на Ѓорѓе Мијатовиќ (40), брат на Војин Мијатовиќ, министер во Владата на Федерација на Босна и Херцеговина.

Неговиот притвор е одреден за да не влијае на сведоците и за да не го повтори кривичното дело за краток временски период, објавија српските медиуми.

Денеска се предаде и уште еден малолетник осомничен за убиството.

Двајцата се осомничени за кривично дело тешко убиство.

Српското МВР вчера соопшти дека припадниците на полицијата во Белград интензивно работат на пронаоѓање на две лица, кои се осомничени дека претепале четириесетгодишен маж, кој починал во Ургентниот центар.

Како што е наведено, полицијата во неделата во 18 часот и 20 минути добила пријава дека две лица претепале четириесетгодишен маж во парк во Вождовац.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK