Вархеји: Србија да ​​продолжи со усогласување на визната политика со ЕУ

Varheji-1-920x600.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЕврокомесарот за добрососедска политика и проширување, Оливер Вархеји, денеска изјави дека е важно да се продолжи со усогласување на визната политика на Србија со визната политика на Европската унија.

Вархеји ова го изјави во Белград на средбата со вицепремиерот и министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ, соопшти надлежното министерство.

„Имајќи ја предвид улогата на МВР, како и добрата соработка со европските институции во претходниот период, министерот Дачиќ посочи дека меѓу приоритетите на Србија се сузбивањето на нерегуларната миграција и заштитата на државната граница. како и борбата против шверцот и трговијата со луѓе“, се наведува во соопштението.

Дачиќ подвлече дека Србија е подготвена да ја крене на повисоко ниво својата соработка со европските партнери, да работи на прашањето за илегалната миграција и постепено да ја усогласува својата визна политика со политиката на ЕУ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK