Силен земјотрес ја погоди Турција

zemjotres2.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЗемјотрес од 4,3 степени според Рихтеровата скала ја погоди источната Турција денес, јавува Европскиот медитерански сеизмолошки институт (ЕМСЦ).

Земјотресот се случи на длабочина од осум километри.

Епицентарот на земјотресот бил 32 километри југоисточно од градот Малатија, во кој живеат повеќе од 400.000 жители.

Засега нема податоци за можна материјална штета.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK