Поранешен шеф на белградската полиција за исчезнувањето на Данка: Граничните премини детално да се проверат

danka-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДва хеликоптери ја надлетуваат областа каде што оваа недела исчезна двегодишно девојче Данка во Србија.

Поминаа пет дена од исчезнувањето на Данка Илиќ, а најблискиот граничен премин е оддалечен само 30 минути од Бањско поле, така што секој што ја поминал границата од моментот на нејзиното исчезнување треба да биде темелно проверен во двата правци, изјави за „Курир“ поранешниот началник на белградската полиција Марко Ницовиќ.

Двегодишното девојче исчезна во вторникот околу 13.45 часот во населбата Бањско Поље, недалеку од Бор.

„Во светот има голема експанзија на трговија со деца, особено на нејзина возраст, така што следен чекор на властите треба да биде проверка на граничните премини“, рече тој.

Полицијата вчера го пребарала тунелот и подземните канали, а како што пишува „Танјуг“ денеска размислува да го пребара блиското езеро Бор.

„Пребарувањето на теренот околу местото на исчезнување сега, за жал, е губење време и ресурси. После толку време, шансите да се најде дете во тој крај се речиси нула. Секој чекор е испитан, но резултати нема, затоа треба да се смени насоката на истрагата“, продолжи тој.

На терен има голем број полицајци и пожарникари, а хеликоптерите прелетуваат на небото.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK