По атентатот на Фицо, Вучиќ добил порака дека тој ќе биде следен

vucic.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСрпската полиција уапсила едно лице поради, како што се вели, упатување закани кон претседателот Александар Вучиќ.

Според вицепремиерот и министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ, уапсениот е Д. М. од Сомбор и тој е веќе во 48-часовен притвор.

„Поради закана за загрозување на безбедноста на претседателот на државата, сомборецот Д. М., е уапсен и одредена му е мерка притвор во полиција од 48 часа“, се вели во соопштението на српското Министерство за внатрешни работи кое го пренесува Танјуг.

Како што пренесуваат српските медиуми, заканувачките пораки кон Вучиќ биле откако тој на социјалната мрежа Икс објавил дека е шокиран од атентатот на словачкиот премиер Роберт Фицо нарекувајќи го голем пријател на Србија. Во одговорите на неговата објава пишувало дека следната цел ќе биде Вучиќ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK