Пет деца во Србија се затруле со хлор во воден парк

воден-парк-илустрација.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВо детската болница во Нови Сад вчера биле примени шест деца, а пет од нив се задржани на лекување со поблага клиничка слика.

Според српските портали, постои сомнеж за труење со хлор во воден парк.

Децата кои се задржани во болница имаат поблаги симптоми. „Нова.рс“ споменува иритација на очите, кашлица, печење во носот. Едно дете е пуштено на домашно лекување.

Од новосадската полиција потврдија дека е добиена пријава за труење со хлор, но не откриваат детали.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK