–>

Милатовиќ: Се залагам за широка влада на Црна Гора

jakov milatovikj
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Црна Гора е на крстопат и прашање е дали целосно ќе стане правна држава, изјавил претседателот на оваа земја Јаков Милатовиќ на заедничката конференција со неговиот хрватски колега Зоран Милановиќ, а пренесува „Вијести“.

Тој вели дека би сакал Црна Гора што поскоро да добие стабилна влада и да дојде до решение кога станува збор за судството.

Мислам дека ова е итна потреба на Црна Гора“, рече Милатовиќ, пренесува РТЦГ.

На прашањето за влезот на коалицијата „За иднината на Црна Гора“ во новата влада, Милатовиќ рече дека нема потреба да се менуваат тезите.

„Ако има нешто што не ми се допаѓа во политиката, тоа е обидот да се заменат тези. Апсолутно, кога велам дека на Црна Гора и треба стабилна влада, знам зошто го велам тоа. Мислам дека тука бев јасен. Мислам дека На Црна Гора и треба влада која може дополнително да го реформира судството преку поддршка на парламентот“, изјави Милатовиќ, кој додаде дека не е сигурен дека оние што ја направија Црна Гора држава без закон можат да и помогнат на земјата да се врати на патот на правна држава.

Затоа, како што рече Милатовиќ, се залага за „широка влада“.

И хрватскиот претседател Милановиќ го коментираше формирањето на владата во Црна Гора.

„Коалицијата ЗБЦГ, тоа се просрпски партии. Зад неа има многу гласови на црногорски граѓани. Токму тоа не го сакате, а доаѓа од Брисел. Ако не се работи за манијаци, силувачи, нацисти, следбеници на СС Вафен бригада, усташи, четници, вистински четници, вие немате право сами да избирате. Ова е „културата на откажување“. Па сега, по секоја цена, сакаат да исклучат група која освоила 15 проценти на избори што не ми се допаѓаат искрено не би коалицирал со нив.Ама тоа е целосно твоја работа и ако се скршиш и уценуваш таму ќе имаш скршени нозе што нема да заздрават. “ изјави Милановиќ.

За претседателот на Хрватската граѓанска иницијатива Адријан Вуксановиќ рече дека е многу лојален на европска Црна Гора.

Има ли место за нив во владата, дали сакаат или сакаат некои други позиции за да ги остварат своите „природни права“, тоа, како што уверува Милановиќ, е нивна проценка.

„Но, составете влада која е ефикасна. Ако во неа има оние таканаречени просрпски партии, тоа е истата слика за Црна Гора. Можеби би сакал нешто друго, но искрено, тоа не ме засега. ‘Кенсел култура’ оди во Москва и таму направи конференција, ќе видиш колку има што смениле качулки и само чекаат да се сменат околностите, па да почнат пак да работат со Русите . Затоа Црна Гора нека одлучи сама што ќе прави и како ќе го прави тоа, бидејќи тоа лицемерие навистина е тешко да се поднесе“, рече Милановиќ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK