Маж почина на „афтер“ во клуб во зградата на хрватското Министерство за здравство

zagreb-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKМаж почина во неделата наутро во клуб во зградата на хрватското Министерство за здравство во Загреб.

Од загрепската полиција потврдија дека имало смрт и додаваат дека по обдукцијата ќе утврди дали има елементи на кривично или прекршочно дело поврзани со смртта на мажот.

Како што дознава „Индекс“, станува збор за ноќен клуб со сомнителна законитост, во кој веќе неколку години се организираат забави со електронска музика, кои често почнуваат во раните утрински часови и траат до попладневните часови. Имено, таму се организираат „афтер“ забави кои почнуваат кога во недела наутро ќе се затворат останатите клубови.

Од полицијата за „Индекс“ потврдија дека се запознаени со активностите на просторот во зградата на Министерството за здравство, дека во изминатиот период го контролирале тоа место во соработка со други државни институции и поднесувале кривични и прекршочни пријави. За клубот „Фабрика за звук“ на големо се пишуваше за време на пандемијата, кога таму, недалеку од канцелариите на министерот за здравство Вили Берош, се одржуваа музички настани, без ограничувања и покрај забраната за собири.

Според неофицијални информации од повеќе независни извори, човекот не бил добро и наводно извесно време поминал мртов на каучот пред да биде повикана Брзата помош.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK