–>

Курти: Рускиот сојузник ја менува вистината, минатото и сегашноста за „Косово“

kurti
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Премиерот на приштинските привремени институции Аљбин Курти изјави дека во „Косово“ се видливи и засилени напорите на руските сојузници, односно Србија, да ја искриват вистината, минатото и сегашноста, пренесе приштински „Коха“.

Курти, говорејќи на 8. Глобален самит на Партнерството за отворена влада во Талин, ја обвини Србија дека со дезинформации и други злонамерни однесувања во сајбер просторот влијае врз процесот на нормализација на односите меѓу Приштина и Белград.

Курти наводно е под притисок поради процесот на дијалог со Белград, така што сајбер заканите и онлајн дезинформациите се особено штетни во овој момент.

„Во Косово видливи и засилени се напорите на руските сојузници за искривување на вистината, минатото и сегашноста. Во чувствително време, кога нашата земја е посветена на процесот со посредство на Европската унија и Соединетите Американски Држави за нормализацијата на односите со нашиот северен сосед Србија, но и за целосно вклучување на малцинството во демократските процеси на државата, без влијание од странство, особено се дефинираат овие сајбер закани, како што се дезинформации, сајбер малтретирање и други форми“, рече Курти.

Порталот наведува дека властите во Космет во минатото ја обвинувале Русија дека „ја турка нејзиниот сојузник Србија да поттикне тензии на Косово, односно на северот каде живее српското мнозинство“.

Посветеноста на Косово за учество на овој настан е поголема од кога било досега. Заинтересирани сме да учиме од вас и со вас“, нагласи Курти во Естонија, каде што треба да се сретне со премиерката на земјата Каја Калас.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK