КФОР го предупреди Косово по купувањето на вооружените дронови од Турција

kfor
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Мировните сили на Косово предводени од НАТО (КФОР) вчера ја предупредија Приштина по купувањето на турски вооружени беспилотни летала, потсетувајќи ја дека единствено тие се одговорни за нејзиниот воздушен простор.Оваа изјава на КФОР доаѓа еден ден по веста за набавка на турски беспилотни летала „ТБ-2 Бајрактар“ ​​што ја објави премиерот Албин Курти.

„Кога станува збор за употреба на сите видови беспилотни летала и соодветните ограничувања, дури и во врска со ’ТБ-2 Бајрактар’, командантот на КФОР ја има главната одговорност за воздушниот простор над Косово“, се наведува во соопштението.

Курти во неделата на социјалните мрежи објави фотографии на кои стои покрај новите дронови.

„Во нашиот воен арсенал додадовме беспилотни летала ’TB-2 Baјрактар’ што ги купивме од Турција“, задоволно рече Албин Курти, додавајќи: „Косово сега е побезбедно и исто толку гордо!“

Многу се пишуваше за дроновите „ТБ-2 Бајрактар“ ​​минатата година поради нивната улога во првите фази на одбраната на Украина од руската инвазија, а беа купени од десетина армии, соопшти Меѓународниот институт за стратешки студии ( IISS).

Косовската влада сака да ги реорганизира лесно вооружените Косовски безбедносни сили (КБС) во редовна армија со 5.000 војници и 3.000 резервисти.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK