–>

Гренел до Приштина: „Не гризете ја раката што ве храни“

Гренел-до-Приштина-„Не-гризете-ја-раката-што-ве-храни.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПоранешниот пратеник на Доналд Трамп за дијалог меѓу Косово и Србија, Ричард Гренел, ѝ одговори на поранешната министерка за надворешни работи на Косово, Мељиза Харадинај-Стубли, која упати низа обвинувања на сметка на Западот за настаните во Бањска. Гренел ѝ порача дека не е добра идеја „да ја гризе раката што ги хранела со децении“.

Гренел на социјалната мрежа „Х“ изјави дека меѓународната заедница му порачала на косовскиот премиер Албин Курти да престане со едностраните потези, да распише избори и да формира Заедница на српски општини.

„Дали го обвинувате Западот? Не е добра идеја да ја гризете раката што ве храни со децении. Точно е дека меѓународната заедница му порача на Курти на 3 јуни да престане со едностраните потези, да распише избори и да ја формира Заедницата. Не кажа ништо. И тоа е вистината“, рече Гренел.

Одговарајќи на оние кои го обвинуваат дека е платен од Србија, Гренел наведува дека нагласувањето на лажни вести наместо политичка дебата е белег на владата на Курти.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK