–>

Фајненшл Тајмс: БиХ треба да се ослободи од Додик пред да влезе во ЕУ

Фајненшл-Тајмс-БиХ-треба-да-се-ослободи-од-Додик-пред.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKБиХ треба да се ослободи од сепаратистичкиот српски лидер Милорад Додик пред да влезе во Европската унија, пишува Фајненшл тајмс (ФТ), повикувајќи се на изјавата на високиот претставник за БиХ Кристијан Шмит дека не може да замисли Додик и неговата придружба да одлучуваат за европските прашања.

„Не мислам само на неговото блиско политичко пријателство со Владимир Путин, туку и на неговото непредвидливо однесување“, рече Шмит.

Додека Балканот се подготвува за пристап во ЕУ, Босна е една од двете земји кои допрва треба да ги решат основните прашања за државноста. Втората е Косово, пишува ФТ.

Босна и Херцеговина го претрпе најтешкото од југословенските војни во 1990-тите, и оттогаш земјата е управувана со меѓународен мировен договор. Сè уште е оптоварена со криминал, корупција, сиромаштија и емиграција, пишува весникот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK