Ердоган: Засега не можеме позитивно да гледаме на членството на Шведска во НАТО

erdogann
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Засега не можеме позитивно да гледаме на членството на Шведска во НАТО, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во интервју за Си-Ен-Ен.

Турција, која ја има втората по големина армија во НАТО, го блокираше членството на Стокхолм во Алијансата, обвинувајќи го дека дава засолниште на борци од забранетата Курдиска работничка партија (ПКК).

– Сè додека шведските власти продолжуваат да дозволуваат поединци поврзани со терористички групи слободно да шетаат во Шведска, не можеме да гледаме позитивно на членството на оваа земја во НАТО, рече Ердоган. – Во моментов не сме подготвени за Шведска, бидејќи земја-членка на НАТО мора да има цврст став кога станува збор за борбата против тероризмот, потенцира турскиот претседател.

Шведска ги одби повторените барања на Турција за екстрадиција на луѓе кои ги смета за терористи, тврдејќи дека за ова прашање може да решаваат само шведските судови.

По ратификацијата во турскиот парламент, Финска официјално се приклучи на Алијансата на 4 април, но Турција се уште не дава „зелено светло“ за членството на Шведска. Според Анкара, Стокхолм мора да преземе поконкретни чекори во борбата против тероризмот за да биде примен во НАТО.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK