Додека тој лажно ги масирал, жената пребарувала по собите и крадела: брачен пар од Загреб проневериле над 10.000 евра

1679692698-shutterstock_2173858305-Robson90-1024x683.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПолицијата во Загреб пријавила 35-годишна жена и 55-годишен маж, кои се осомничени дека извршиле пет дрски кражби на сметка на постари лица во вкупна вредност од 18.300 евра. Двојката е осомничена за злосторствата што ги извршиле од крајот на март до крајот на мај годинава.

Кривичните дела се сторени на тој начин што 35-годишната жена прво телефонски се јавувала на постари граѓани и лажно се претставувала како вработена во медицината, при што оштетените ги довела во заблуда дека дава услуги за масажа.

Потоа тие ги посетувале жртвите во нивните станови, при што 55-годишниот маж симулирал масирање на жртвите и им го одвлекувал вниманието, додека 35-годишната жена пребарувала соби, плакари и чанти и крадела пари.

Од ПУЗ посочуваат дека проневериле суми од 60 до 12.000 евра и дека по спроведена кривична истрага се предадени на притворската полициска единица, а посебен извештај е поднесен до надлежното општинско кривично државно правобранителство.

Од полицијата додаваат дека кривичната истрага продолжува бидејќи кај дуото биле пронајдени повеќе облека, како и поголеми суми пари и златен накит.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK