Дендиас: Градоначалникот на Химара треба да биде ослободен

dendias
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Министерот за надворешни работи на Грција Никос Дендиас смета дека притворениот градоначалник на Химара од грчкото малцинство Дионисис Фреди Белерис треба да биде ослободен и истакна дека прашањето ќе го покрене в понеделник на состанокот на шефовите на дипломатиите на ЕУ, јави дописничката на МИА од Атина.

Во интервјуто за грчката телевизија Стар, Дендиас објасни дека во Брисел ќе учествува и на ручек со министрите за надворешни работи од Западен Балкан и рече дека веројатно ќе се сретне и за конкретниот случај ќе разговара со неговата албанска колешка.

Посочи дека станува збор за сериозно прашање и токму затоа во Албанија беше испратен и генералниот секретар од Министерството за надворешни работи на Грција.

-Јас не велам дека не треба да има судење, но зошто е во притвор? Кој е тој елемент што го прави опасен и налага продолжен притвор? Ова се големите прашања, истакна Дендиас.

Паралелно потенцираше дека силно верува во грчко- албанското пријателство и дека двете земји се многу блиски, но додаде дека потребно е да имаат „чисти сметки“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK