Австриската полиција се огласи за снимката од девојчето кое наликува на исчезнатата Данка

danka2.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАвстриската полиција се огласи за видеото на кое се гледа девојче кое личи на исчезнатата Данка. Помина повеќе од една недела од исчезнувањето на малата Данка, на која и се губи секаква трага во Бањско поле, на истокот на централна Србија.

„Не можеме со 100% сигурност да кажеме дали исчезнатото девојче е на видеото“, изјави денеска за Клајн Цајтунг портпаролот на виенската полиција Маркус Дитрих.

Тој рече дека австриската полиција се уште се обидува да го потврди идентитетот на девојчето од видеото со помош на достапната технологија.

„Човекот кој ја направи снимката е сослушан и во моментов нема други сведоци. Приоритет на полицијата е да ги пронајде девојчето од видеото и двете жени со кои било во друштвото. Истрагата е во тек и нашите детективи добро напредуваат. Штом ќе имаме нови информации веднаш ќе ја информираме јавноста“, изјави портпаролот на виенската полиција.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK