Потпишан Општиот колективен договор, 130 илјади вработени во јавниот сектор од септември со 10 отсто повисоки плати

Министерката за труд и социјална политика Јована Тренчевска и претседателот на Сојузот на синдикати на Македонија, Слободан Трендафилов, денеска после 15 години потпишаа нов Општ колективен договор за одржлив раст на платите во јавниот сектор. Согласно Општиот колективен договор, од септември 130 илјади вработени во јавниот сектор од септември ќе добијат зголемување на платите од 10 проценти, исплата на К-15 …

Continue Reading

Курти: Намалено полициско присуство за 25 отсто, подготовки за предвремени избори

Премиерот на Косово Албин Курти денеска изјави дека Приштина го намалила присуството на косовската полиција за 25 отсто во три општински згради на северот на Косово и дека се подготвуваат за вонредни избори. „Почнувајќи од минатата недела, го намаливме присуството на косовската полиција за 25 отсто во три општински згради на север. Сега почнуваме да го отвораме патот за предвремени …

Continue Reading

Во Рим измерена рекордна температура, Пекинг го собори рекордот за високи температурни денови во една година

Италијанската престолнина денеска забележа нова рекордно висока температура од 41,8 степени Целзиусови,  додека топлотниот бран опустоши поголем дел од јужна Европа, објави метеоролошката служба на регионот Лацио. Претходниот рекорд од 40,7 степени Целзиусови беше  во јуни минатата година. Таа температура денеска беше надмината во различни делови на Рим, а метеоролошката станица во источните предградија забележа нов рекорд. Европа се бори …

Continue Reading

Владата на Долна Саксонија до Шолц: Намалување на цената на струјата или ќе следи економски колапс

Властите во германската покраина Долна Саксонија упатија драматичен апел до сојузниот канцелар Олаф Шолц, изразувајќи загриженост поради можен економски колапс. Во писмото упатено до канцеларот Шолц, Владата на Долна Саксонија, заедно со деловните здруженија, синдикатите и општинските добавувачи на енергија, бараат итно намалување на цената на електричната енергија. Во спротивно, како што наведуваат, „ќе има целосен економски колапс кој нема …

Continue Reading

Ал Хилал ќе му понуди 40 милиони евра на Фулам за Митровиќ, фудбалерот инсистира на трансфер

Ал Хилал ќе ја подобри понудата на Фулам за Александар Митровиќ. Според новинарот Бен Џејкобс, саудискиот клуб е подготвен да му понуди на Фулам 40 милиони евра за српскиот напаѓач. Митровиќ инсистира да се пресели во Ал-Хилал. Претходно се дозна дека напаѓачот се договорил со клубот за условите на личниот договор. Беше објавено дека Фулам не го пушта Митровиќ за …

Continue Reading

Петиција: Да се обезбедат сензори за децата со дијабетес

Ова петиција е наменета да го поттикне Министерството за Здравство да го исполни своето ветување кон децата со дијабетес. Во земјава има околу 700 дечиња со дијабетес на кои им се повеќе од потребни сензори ( апаратчиња ) со кои се надгледува нивото на шеќер во крвта. Сензорите чинат околу 65евра за 14 дена и се набавуваат од странство бидејќи кај нас ги нема. …

Continue Reading

Потпишување на новиот Општ колективен договор за јавниот сектор (во живо)

Во Владата на Република Северна Македонија ќе биде потпишан новиот Општ колективен договор за јавниот сектор. На настанот обраќање ќе имаат премиерот Димитар Ковачевски, вицепремиерот за економски прашања и координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи, министерот за финансии Фатмир Бесими, министерката за труд и социјална политика Јована Тренчевска, како и претседателот на Сојузот на синдикати на Македонија, Слободан …

Continue Reading

Грчкиот европратеник Кефалогианис побара ослободување на Белери и предупреди дека ова прашање ќе има свое влијание на патот на Албанија кон ЕУ

Грчкиот европратеник Манолис Кефалогианис денеска од приморското албанско гратче Химара населено со припадници на грчкото малцинство, порачал дека „начинот на кој се постапува со прашањето Белери ќе има свое влијание на патот на Албанија кон ЕУ”. – Прашањето за Химара и Фреди Белери веќе не е национално прашање, тоа доби поголеми размери. Тоа повеќе не е прашање за кое разговараме …

Continue Reading

Градско, околните населени места и Росоман со рестрикции на водата за пиење

Жителите на Градско, околните населени места Долно Градско и Уланци, во овие пеколни горештени се беа редовно водоснабдување. Иста е состојбата и во Росаман. Во изминатите две недели рестрикциите наместо ноќе како што беше претходно се воведени дење во периодот од 11 до 14 часот. Причината за воведените рестрикции е зато што цевководот од системот  „Макарија“ кој ги снабдува со …

Continue Reading