Спасовски: Со здружени сили чекориме на патот кон интеграција во ЕУ

 – Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва во Старата скопска чаршија присуствувал на прием по повод Денот на државноста на Црна Гора, на покана на амбасадорката на Црна Гора, Марија Петровиќ. – Со здружени сили чекориме на патот кон интеграција во ЕУ и остануваме цврсто посветени на заложбите за унапредување на соработката во борбата против организираниот криминал и корупцијата, илегалната …

Continue Reading

Османи: Очигледно одењето во Брисел не беше доволно за опозицијата, па Брисел дојде во Скопје за да порача дека преговарачката рамка нема да се смени

 – Европскта Унија денеска дојде во Скопје, бидејќи очигледно одењето во Брисел не беше доволно за да им каже на опозицијата дека не можевме да добиеме подобар договор, изјави министерот за надворешни работи Бујар Османи, посочувајќи дека преговарачката рамка е изгласана од сите 27 земји членки на Европската унија и дека никој не може да ја промени. Тој во вечерашното гостување …

Continue Reading

Без вода утре корисниците од ул. „15-ти Корпус“ во Гази Баба

Од ЈП Водовод и канализација информираат дека утре од 7.00 часот без вода ќе останат корисниците од ул. „15-ти Корпус“ во Општина Гази Баба, како и сите деловни објекти лоцирани на неа. Прекинот на водоснабдување е поради изведување  водоводен приклучок од ф – 100 мм на ул. „15-ти Корпус“ бр.15 во населба Автокоманда и ќе трае до завршување на работата.

Continue Reading

Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ го почна карванот „Иднина за сите во Македонија“

 13 јули 2023  „Како што веќе најавивме денес како Унија на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ започнуваме со караванот „Иднина за сите во Македонија“. Тоа е еден караван во кој ние ќе посетиме повеќе  населени места. Ќе се сретнеме со млади луѓе од сите сфери на општественото живеење. Ќе разговараме со младите земјоделци, лекари, спортисти и со сите категории млади луѓе. …

Continue Reading

Наставник Бумбароски: Кога ќе им кажете на Вашите деца “одете малку надвор за да си поиграте со другарчињата”, потребно е да го имате во предвид следново

Кога ќе им кажете на Вашите деца “одете малку надвор за да си поиграте со другарчињата”, потребно е да го имате во предвид следново: 👉продолжуваат да зјапаат во паметните телефони, 👉не разговараат меѓу себе, 👉не се дружат, 👉не играат групни игри… 🫣едноставно го прават истото она што го прават дома, но овојпат седнати еден до друг. 🏙️Толку многу се занесени …

Continue Reading

Шкупи со убедлив триумф на гостувањето во Литванија

Фудбалерите на Шкупи забележаа убедлива победа со 5:0 вечерва на гостувањето во Каунас против Хегелман. Чаирачани со оваа победа направија голем исчекор кон второто квалификациско коло во Конференциската лига. Јунак во триумфот на Шкупи беше Реналдо Цефас кој постигна четири гола. Еднаш во листата на стрелците се запиша Куевен. Реваншот е по седум дена во Скопје. Претходно во текот на …

Continue Reading

Томислав Османли добитник на кинеска книжевна награда

Томислав Османли за српското издание на романот „Брод. Конзархија”  е еден од двајцата победници во категоријата за роман на кинескиот книжевен конкурс „Zheng Nian Cup” 2023 распишан од Музејот на литературата за свесност во Пекинг. Српското издание на „Брод. Конзархија”  е во издание на „Агора“ од Нови Сад и во превод на Сашо Огненовски. Во Србија романот излезе од печат …

Continue Reading

Николоски: Ни треба нов почеток во државата, а за тоа се потребни избори

Скопје, 13 јули 2023   Скоро и да нема место каде граѓаните се задоволни од економската состојба, а другата работа за која граѓаните реагираат е високото и широко распространето ниво на корупција која сега оди од највисоко до најниско ниво. Практично нема човек кој рекол дека завршил работа без да познава некого или без да даде мито. Целосно се руши …

Continue Reading

Во Берлин деактивирана бомба од 500 килограми од Втората светска војна, евакуирани 15.000 луѓе

 – Бомба тешка 500 килограми од Втората светска војна, откриена во источниот дел на Берлин, беше деактивирана вечерва откако беа евакуирани 15 илјади луѓе од 27 станбени блокови, соопшти полицијата. Евакуацијата опфати преместување на станарите од три дневни центри, три училишта, дневен престој по настава и продавници, пренесе ДПА. Полицијата на Твитер објави дека бомбата е деактивирана. Работниците ја открија …

Continue Reading