Зечевиќ: Ја охрабрувам ВМРО-ДПМНЕ да остане на ставот, да застанеме рамо до рамо за европска иднина

Генералниот секретар на СДСМ, Миле Зечевиќ денеска од Гостивар, во рамки на партиските теренески активности „Рамо до рамо“, и порача на ВМРО-ДПМНЕ дека ја охрабрува да остане на променетиот став. -Да застанеме заедно, како ние што стоиме со народот рамо до рамо, така да бидеме рамо до рамо за европска иднина. Подолго време зборувам за потребата од обединување околу европскиот …

Continue Reading

Рама: Косово влегува во драматичен судир со евроатлантската заедница

Косово влегува во драматичен судир со евроатлантската заедница, констатира албанскиот премиер Еди Рама на денешната прес-конференција, на која го најави и одложувањето на заедничката седница на владите на двете земји што требаше да се одржи утре. – Имаме многу проблеми, бидејќи Албанија не е НЛО, не работи изолирано, а односот на Албанија со Косово е братски однос. Албанија е земја …

Continue Reading

Трамп не се чувствува виновен

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп денеска пред судот во судот во Мајами се изјасни дека не е виновен по 37 обвиненија. На рочиштето беа забранети камери и пренесување во живо. Трамп кога пристигна пред Судот за да се соочи со федералните обвиненија, беше официјално уапсен. Тој е обвинет за незаконско задржување доверливи документи и за лажење на службениците кои се …

Continue Reading

Курти го налути Рама, па тој ја откажа заедничката владина седница

Албанскиот премиер Еди Рама вечерва на вонредна прес-конференција соопшти дека е откажано одржувањето на утрешната заедничка седница на владите на Албанија и Косово, што требаше да се одржи во Ѓаковица, Косово. На прес-конференцијата Рама изјави дека го информирал Курти „дека во услови на влошување на односите на Косово со целата евроатлантска заедница, оваа средба не може да се одржи во …

Continue Reading

Путин: Русија планира да го напушти Договорот за извоз на украинското жито

Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска изјави дека Москва размислува за суспендирање на Договорот за извоз на украинското жито. Тој истакна дека таквата одлука ќе биде донесена поради непочитување на клаузулите за извоз на руските ѓубрива. – Сега размислуваме да се повлечеме од Договорот за житото. Многу од условите што требаше да се применат не се исполнети, истакна Путин за …

Continue Reading

Повторно уапсен поранешниот американски претседател Трамп

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп денеска пристигна пред судот во Мајами за да се соочи со федералните обвиненија, при што повторно беше официјално уапсен. Тој е обвинет за незаконско задржување доверливи документи и за лажење на службениците кои се обиделе да ги вратат, но Трамп тврди дека е невин и вети дека ќе ја продолжи кампањата за изборите во ноември …

Continue Reading

Вучиќ: Курти со апсењето на Србинот се обидува да предизвика војна

Единствена тема на разговор на српскиот претседател Александар Вучиќ во телефонскиот разговор со тројца американски сенатори, Крис Марфи, Џин Шахин и Пит Рикетс, беше ситуацијата на северот на Косово, јави дописникот на МИА од Белград. – Претседателот Вучиќ јасно и недвосмислено им порача на американските сенатори дека денешното апсење на Милун Миленковиќ е провокација и злосторство на Албин Курти, со …

Continue Reading

Нова британска воена помош за Украина

Владата на Велика Британија најави нов пакет помош за Украина. Како што беше соопштено на состанокот на министрите за одбрана од Здружените експедициски сили, помошта од 92 милиони фунти ќе биде наменета за противвоздушната одбрана. Опремата ќе биде набавена во наредните месеци преку Меѓународниот фонд за Украина, со која Киев ќе може да ја „заштити својата критична национална инфраструктура, цивилното …

Continue Reading

Без вода дел од Центар

Поради уличен дефект на водововодната мрежа кај студентскиот дом „Кузман Јосифовски Питу“, без вода од 20 часот се корисниците на потегот од бул. „Митрополит Теодосиј Гологанов“ крстосница со бул.„Св.Климент Охридски“ до „Кирил и Методиј“. Прекинот ќе трае до санирање на дефектот, соопшти ЈП Водовод и канализација – Скопје.

Continue Reading