Едукативно предавање на тема „Физичка активност и дијабетес“ во Делчево

Во организација на здружението на дијабетичари од Делчево и Македонска Каменица вечерва во Делчево се одржа едукативно предавање на тема „Физичка активност и дијабетес“. Едукативното предавање го водеше Татјана Ѓорѓовска од Клиниката за ендокринологија дијабетес и метаболички нарушувања, која како едукатористакна дека особено е важна едукацијата на лицата со дијабетес, особено за децата, а целта е присутните на работилницата да …

Continue Reading

Операцијата на папата заврши без компликации

Операцијата на папата Франциск, извршена под општа анестезија, заврши без компликации, соопшти денеска Ватикан. – Интервенцијата е завршена, се одвиваше без компликации и траеше три часа, соопшти прес-службата на Светата столица. Поради хируршката интервенција, папата ќе остане во болница неколку дена. Претходно беше соопштено дека како мерка на претпазливост, должностите на папата се откажани до 18 јуни, со цел 86-годишниот …

Continue Reading

Бегај порачува дека насилството не треба да биде опција, туку дијалогот за надминување на тензиите на Косово

Албанскиот претседател Бајрам Бегај коментирајќи ги последните случувања на северот на Косово рече дека побарал од косовските власти да покажат претпазливост и дека насилството не треба да биде опција, туку дијалогот, јави Ора њуз. -Суверенитетот и интегритетот на Косово се незаменливи. Упатувам братски апел до косовските власти дека во оваа ситуација мора да имаат трпение, зрелост и да се координираат …

Continue Reading

ЛДП е подготвена да го прифати влегувањето на ВМРО-ДПМНЕ во владејачката коалиција ако опозицијата ги поддржи уставните измени

Либерално-демократската партија (ЛДП) е подготвена да го прифати влегувањето на ВМРО-ДПМНЕ во владејачката коалиција доколку опозицијата ги поддржи уставните измени. Според претседателката на ЛДП, Моника Зајкова, европската иднина на граѓаните е најважна. -Европската иднина на граѓаните е најважна и секако напредокот на Македонија во преговорите со Европската унија и отворање на кластерите. И токму затоа го поздравуваме расположението на ВМРО-ДПМНЕ …

Continue Reading

Битиќи: Мицкоски може да се коцка со сопствената, но не и со македонската иднина

Мицкоски може да се коцка со сопствената, но не и со македонската иднина. Ние тоа нема да му го дозволиме, истакнува во објава на својот Фејсбук профил вицепремиерот за европски прашања и потпретседател на СДСМ Фатмир Битиќи, реагирајќи на изјавите на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ по средбата со премиерот и лидер на СДСМ Димитар Ковачевски. -Тој, очигледно ја препознал подадената социјалдемократска …

Continue Reading

УЕФА може да ја отстрани Осасуна од Конференциската лига поради местење натпревари во сезоната 2013/14

Осасуна може да добие забрана за учество во европските натпреварувања. Според радио „Cadena SER“ УЕФА ја разгледува опцијата за отстранување на шпанскиот клуб од следната сезона на европските натпреварувања. Сојузот отвори случај против „Црвените“. Ова се должи на наводната организација на местење натпревари во сезоната 2013/14 – се верува дека тогашниот претседател на Осасуна, двајца директори на клубот и еден …

Continue Reading

Курти: Не сум добил ултиматум од меѓународниците, проблемите не се решаваат со притисоци

Косовскиот премиер, Албин Курти изјави дека не добил никаков ултиматум од меѓународната заедница во однос на ситуацијата во северно Косово и порача дека „работите не можат да се средат со притисоци и со споменување последици“, јави дописникот на МИА од Приштина. Изјавата на Курти, дадена во Митровица каде што присуствуваше на спортска манифестација, претставува одговор на најавата на специјалните пратеници …

Continue Reading

Сунак не е сигурен кој ја уништи браната Каховка

Британскиот премиер Риши Сунак денеска изјави дека Лондон се уште не може да каже дали Русија е одговорна за уништувањето на браната Каховка на југот на Украина. – Се уште не можам дефинитивно да го кажам тоа. Нашите разузнавачки и воени служби работат на случајот, рече Сунак, одговарајќи на новинарско прашање. – Но, ако е вистина, ако се покаже дека …

Continue Reading

Гир: Доколку нема уставни измени, тоа значи дека ќе ја пропуштите шансата, која некои други ќе ја искористат

Вратата на Македонија кон Европската Унија е отворена доколку се воведат уставните промени. Така државата ќе премине на следниот чекор, истакна амбасадорот на ЕУ во земјава, Дејвид Гир. Нагласува дека доколку не се направат уставните измени, тоа значи дека сме ја пропуштиле шансата, која други ќе ја искористат. -Уставните промени се голем проблем. Суверенитетско прашање е за државата. Но мислам …

Continue Reading