Коалицијата СДС-ДПМНЕ со лажни вести за град Скопје ја дефокусираат јавноста од Уставните измени

Двете најголеми политички партии во Македонија ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во Данела Арсовска гледаат заеднички непријател, а хаосот и циркузот кој го прават во Советот на Град Скопје го користат за да ја дефокусираат јавноста од промената на Уставот.   -Многу е тешко кога имате две најголеми политички партии во Македонија кои имаат само еден заеднички непријател сега, тие сакаат да …

Continue Reading

Караванот „Рамо до рамо до победа“ на СДСМ на терен во Гостивар, Маврово Ростуше, Врапчиште, Росоман и Центар

Караванот „Рамо до рамо до победа“ на СДСМ денеска на терен беше со граѓаните на Гостивар, Маврово Ростуше, Врапчиште, Росоман и Центар. Генералниот секретар на СДСМ, Миле Зечевиќ Вардарски, на маалска средба со жителите на општина Росоман порача дека така нареченото „македонско прашање“ кое со векови одредени сили сакаат да го држат отворено заради нивни интереси целосно се затвора со …

Continue Reading

Арсовска: Во подобра кондиција градот никогаш не бил

Градоначалничката Данела Арсовска демантира дека е празна буџетската каса на Град Скопје и изјави дека таквите тврдења се „политичка хајка на коалицијата СДСМ-ДПМНЕ“. Секој ден на сметката на Град Скопје, рече, пристигнуваат средства од давачките што ги плаќаат граѓаните и компаниите и врз основа на сѐ што е активен приход. -Во подобра кондиција градот никогаш не бил. Имаме финансиска консолидација, …

Continue Reading

МЗТ Скопје на една победа до десетта шампионска титула

Една победа го дели МЗТ Скопје Аеродром до јубилејната 10. шампионска титула во македонското кошаркарско првенство. Тимот од Аеродром вечерва на домашен терен по втор пат го победи Пелистер во финалето на плејофот. Овој пат резултатот беше 75:67. Војдан Стојановски со 23 поени ги предводеше „сино-белите“ до триумфот. Кај битолчани се истакна Андреј Маслинко со 16 поени. Финалната серија се …

Continue Reading

Гала вечер во „Милениум“, премиера на францускиот филм „Ноќта на 12-ти“

– Во кино „Милениум“ вечерва се одржува гала премиера на францускиот филм „Ноќта на 12-ти“. Настанот го организираат Амбасадата на Франција во Северна Македонија и Францускиот институт во Скопје, со поддршка на Младинскиот културен центар. Филмот, добитник на шест награди „Цезар“ 2023, е во режија на Доминик Мол, а главните улоги ги толкуваат Бастиен Бујон, Були Ланерс и Тео Шолби. …

Continue Reading

Унгарија ослободи 777 странци осудени за трговија со луѓе

Унгарија во последните недели ослободи 777 странци, главно српски, романски и украински државјани, осудени за трговија со луѓе, соопштија властите. Според нив, зад решетки има 2.636 лица, осудени за трговија со луѓе, од кои 808 се странски државјани кои подлежат на ослободување. „Одржувањето на странските државјани кои отслужуваат казни во унгарските затвори чини милијарди форинти секоја година“, соопшти канцеларијата за …

Continue Reading

Арсовска: Прво е прашањето кој пали во Скопје, а не кога мостот ќе биде во употреба

Иницијалното прашање е кој пали во градот Скопје и кој ги предизвикува сите овие хаотични ситуации, а не за колку време ние ќе го ставиме мостот во употреба, изјави градоначалничката на Скопје Данела Арсовска. Во врска со мостот „Беласица“, кој по опожарувањето пред десетина дена е затворен за сообраќај, таа рече дека се прави дефокус и постојано се зборува за …

Continue Reading

Мицкоски: Уставни измени под овие околности нема да има, овие работи ќе ги кажам и на лидерската средба

Не сум човек што во ракавици говори, туку отворено, и ги кажувам  работите онакви какви што се. Имаме власт која е во распаѓање, тотална анархија во институциите, рече Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ на денешната трибина во Кавадарци насловена „Политики за развој енергетскиот сектор“. Според него, претседателот на државата Стево Пендаровски во изминатите четири години и повеќе ја испуштил можноста …

Continue Reading

Јанчев: Кавадарци се развива на секое поле, а инфраструктурата е огледало на општината

„Втор мандат сум градоначалник и сакам да се заблагодарам на максималната поддршка на Општината, на граѓаните со 76% поддржаност во вториот мандат, при што е голема голема обврска за мене. Морам да потенцирам дека сплотеноста на Општината со јавните институции, со граѓаните, достапноста на Општината во делот на граѓаните и секојдневието го прави Кавадарци да биде град достапен за самите …

Continue Reading