Македонија

Хоспиталзирани вкупно 1641 ковид-пациент, има околу 380 празни болнички кревети

– Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1641 и има околу 380 празни болнички кревети во […]

Интересно со Опсервер

Истакнати жени владетелки и хероини од антиката

– Историјата, вообичаено, главно се сосредоточува на машките владетели, генерали, свештеници итн., затоа што, објективно, и пишаните извори говорат повеќе за мажи. Но, историјата памети и бројни истакнати жени владетелки и хероини. Следат неколку примери […]

Бизнис и економија

Со странски картичи лани купени стоки од домашните е-трговци во вредност од 10,8 милиони евра

– Во текот на 2020 година странци кон домашни е-трговци реализирале вкупно 297.863 онлајн трансакции со вкупна вредност од 10,8 милиони евра, наспроти 170.390 онлајн трансакции со вкупна вредност од 6,8 милиони евра во 2019 […]

Власт

Демократски сојуз:Постепена дигитализација на образовниот процес

Врз основа на анализата на ЕУ за дигитализација во образованието, која опфаќа околу 40 образовни системи (28-те членки на ЕУ и Албанија, БиХ, Северна Македонија, Швајцарија, Лихтенштајн, Црна Гора, Норвешка, Србија, Турција и Исланд) искуствата […]

Балкан

Мицотакис: Кон средината на мај ќе почнеме да се враќаме во нормала

– Враќањето во нормален ритам и отворање на економските активности во Грција се очекува да почне кон средината на мај, кога е предвидено и да се отвори туризмот, според грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, јави дописничката […]

Култура

Онлајн изложба на четирите финалистки за наградата „Денес“

– Изложбата на четирите финалистки за наградата „Денес“ за млад(а) визуел(е)н/а уметни(к)/чка до 35 години – Ана Јовановска, Ана Лазаревска, Симона Манчева и Елена Чемерска, премиерно ќе се може да се погледне од денеска на каналот […]

Спорт

Претседателот на Виљареал за Перез: Тој секогаш мислеше само на пари

– Претседателот на Виљареал, Фернандо Роиг во денешното интервју за шпанскиот весник „Марка“ зборуваше за претседателот на Реал Мадрид и претседател на Супер лигата, Флорентино Перез. – Себичен, себичен и многу пати себичен. Тој секогаш мислеше […]

Бизнис и економија

„Дрекселмајер“ отвора нова производствена линија во Кавадарци и нов производствен погон во Куманово

– Договор за државна помош од 16 милиони евра денеска потпиша Владата со германската компанија „Дрекселмајер“ со кој е предвидено изградба на нова производствена линија во објектот на компанијата во Кавадарци, како и изградба на […]

Балкан

Борисов демантира дека ќе се кандидира за претседател на Бугарија

– Бугарскиот премиер во оставка, Бојко Борисов, денеска на својот профил на Фејсбук соопшти дека нема да се кандидира за претседател на земјата, пренесе дописникот на МИА од Софија. Претходно денеска, при отпуштањето од болница, […]

Опозиција

Антовски до СДСМ – Го кршите Законот за енергетика: Тасев до вчера одобрувал одлуки на Заев на ЦО, а сега ќе одлучува за цената на струјата, бензините и водата

Заев продолжува да поставува партиски функционери и војници за членови на Регулаторната комисија за енергетика, која согласно закон треба да биде независна и непартиска. На предлог на Владата, за член на РКЕ, предложен е Андреј Тасев […]