Спорт

Манчестер сити е подготвен да го пушти Стерлинг во Барселона за 80 милиони евра

– Барселона е во потрага по купување на фудбалерот на Манчестер сити, Рахим Стерлинг, но шпанскиот клуб ќе има тешкотии да го реализира трансферот. Според „Марка“, премиерлигашот бара од Каталонците 80 милиони евра за трансфер на […]

Информации

Санкции за 141 непрописно паркирани возила на територија на Општина Центар

– Јавното претпријатие „Паркинзи на Општина Центар“ (ПОЦ) и Општина Центар во соработка со Сообраќајната полиција – Скопје санкционираа 141 непрописно паркирани возила кои го попречувале нормалното и безбедно одвивање на сообраќајот. Како што соопшти […]

Власт

Владата ќе ја одржи 113-тата седница

– Владата денеска ќе ја одржи 113-тата редовна седница, на која ќе го разгледа Извештајот за завршените преговори за склучување Спогодба за дополнување на Спогодбата за партнерство, трговија и соработка меѓу Република Северна Македонија и […]

Култура

„Денови на Благоја Корубин“ во рамки на 6. Отворени денови на Институтот за македонски јазик

– Во рамки на шестите Отворени денови на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“, денеска во Љубојно ќе се одржи 25-тата  манифестација „Денови на Благоја Корубин“ со научен собир „Благоја Корубин – втемелувач на македонскиот стандарден […]

Интересно со Опсервер

Најопасните апликации за мобилни телефони

Експертите за безбедност предупредуваат: Луѓето треба да избегнуваат преземање апликации за мобилни телефони, поради заштита на приватноста. Официјалните продавници за апликации како Google Play Store и Apple App Store можат да бидат подеднакво опасни сите […]

Власт

Османи: Мнозинството е стабилно, нема да има нови избори и потреси

– Во последниве 10 години секоја година имаме избори. Немаме потреба од тоа. Тоа значи стискање пауза на работите во државата. Мислам дека нема да има нови избори и потреси. Пред нас се важни прашања, […]

Свет

„Амазон“ се соочува со антимонополска истрага

– Членови на Конгресот на САД, ги обвинија директорите на „Амазон“ дека ја довеле во заблуда, или лажеле државната антимонополска комисија за своите деловни дејности, по неодамнешните наводи дека компанијата користи податоци од продавачи од трети […]

Култура

Со отварањето на изложбата ,,Raffaelo: Opera Omnia” се одбележа започнувањето на ,,Неделата на италијанскиот јазик во светот”

Вчеравечер се одржа отворањето на изложбата ,,Raffaelo: Opera Omnia” со која се одбележа започнувањето на ,,Неделата на италијанскиот јазик во светот”.  Поради почитување на протоколот утврден за посета на музеи и одржување на настани во […]

Свет

САД со осуда за Северна Кореја по денешното тестирање балистички ракети

– Индопацифичката команда на американските вооружени сили денеска објави дека тестирањето на севернокорејските ракети е „дестабилизирачко“, но сепак не претставува непосредна закана за САД и нивните сојузници. „САД ги осудуваат тие дејствија и ја повикуваат Северна […]

Култура

Фестивал „Пелагија 2021“ в сабота во Лешочкиот манастир

– Здружението за култура и уметност „Иљо Антески-Смок“ од Тетово во рамки на шестата меѓународна културна манифестација „Денови на Иљо 2021“ в сабота го организира петтиот интернационален фолклорен фестивал „Пелагија-2021“. Фестивалот ќе се одржи во […]