–>

Зеленски го потврди почетокот на украинската контраофанзива

20230610162200_big_730x400_34
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на брифинг изјави дека се спроведуваат контраофанзивни и одбранбени акции и дека украинската војска е позитивно расположена, пренесе агенцијата УНИАН.

„Во Украина се одвиваат контраофанзивни и одбранбени дејствија, во која фаза, нема да кажам детално… Мора да имате верба во нашата војска, а јас верувам во нив. Јас сум во секојдневен контакт со нашите команданти… Во моментов сите се позитивни“, рече тој.

Руската армија известува за масовни украински напади веќе шест дена, главно на јужниот фронт. Рускиот претседател Владимир Путин вчера изјави дека украинските сили започнале контраофанзива против Русите, но дека нема да ги постигнат своите цели, како и дека трпат големи загуби.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK