Вучиќ: Курти не сака дијалог, сака де јуре признавање

vucik.png
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПретседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска изјави дека продолжувањето на дијалогот со Приштина во Брисел не се случило бидејќи косовскиот премиер Албин Курти „не сака дијалог“.

Вучиќ оцени дека вчерашното непродолжување на дијалогот во Брисел е последица на желбата на Приштина за „де јуре признавање“.

„Дијалог не се одржа бидејќи тие не сакаат дијалог. Сакаа де јуре, не де факто туку де јуре признавање. Ова е она што тие го бараа. Сакавме да разговараме за компромиси за решавање на проблемите, но знаев и претходно дека не се подготвени за тоа“, изјави Вучиќ.

Тој додаде дека не верува оти „сериозен дијалог“ може да продолжи „во блиска иднина“.

„Секогаш ќе треба да најдете начин да разговарате со некого. Подготвени сме да разговараме, но не гледам можност за сериозно продолжување на дијалогот во блиска иднина“, рече Вучиќ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK