Воздушна тревога објавена во украинскиот град Дњепар

dnjepar
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Русија изврши воздушен напад врз југоисточниот украински град Дњепар, соопштија официјални лица, а медиумите во државата објавија за серија експлозии. Се уште не е познато дали експлозиите биле од системи за противвоздушна одбрана што ги уништиле нивните цели или од руски ракети или беспилотни летала што ги погодиле нивните цели, но гувернерот на регионот Днепропетровск, чиј административен центар е Дњепар, ги пофали бранителите на градот.

„Благодарение на одбранбените сили, се спротивставивме на нападот. Деталите ќе дојдат наскоро“, рече гувернерот Серхи Лисак во пораката на Телеграма, нарекувајќи ги руските сили „терористи“.

Новинската агенција РБЦ-Украина објави дека за време на повеќе од 90-минутното предупредување за воздушен напад во Дњепар, се слушнале околу 15 експлозии.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK