ЕУ бара итен прекин на огнот за да се запре насилството во Газа и Израел

izrael
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Европската унија повика на итно примирје за запирање на израелските операции во Газа и ракетирање на Израел.

„Бараме итен сеопфатен прекин на огнот што ќе стави крај на израелските воени операции во Газа и сегашните ракетни истрели против Израел, што е неприфатливо. Меѓународното хуманитарно право мора да се почитува“, наведе шефот на ЕУ за надворешна политика, Жозеп Борел.

Ракета истрелана од Појасот Газа денеска врз градот Реховот во централен Израел уби едно лице, а повредени се најмалку две лица, соопшти израелската полиција.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK