САД се повторно примени во УНЕСКО

САД се повторно примени во Организацијата на ОН за образование, наука и култура (УНЕСКО), која ја напуштија во времето на претходниот претседател Доналд Трамп. Многу очекуваната одлука беше донесена денеска на крајот од дводневната специјална сесија на Генералната конференција на УНЕСКО. САД ја напуштија организацијата со седиште во Париз пред речиси пет години, која администрацијата на Трамп ја обвини за …

Continue Reading

Тридневна средба на УНЕСКО за ставање крај на глобалното загадување со пластика

Претставници на 175 држави учествуваат на средба седиштето на УНЕСКО, на која треба до идната година да се постигне напредок за ставање на крај на загадувањето со пластика. Состанокот во Париз, кој ќе трае до 2 јуни, и е втор од петте сесии во процесот. Францускиот претседател Емануел Макрон предупреди дека глобалното загадување со пластика е „темпирана бомба“ и ги …

Continue Reading