–>

Желбата на Путин се исполни: Американците испратија оружје за Украина во Израел

Желбата-на-Путин-се-исполни-Американците-испратија-оружје-за-Украина.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСо одлуката да испратат десетици илјади артилериски гранати од 155 мм во Израел, Американците крајно ги разочараа Украинците, за кои првично беа наменети.

Пресвртот се должи на терористичкиот напад на Хамас на 7 октомври, но и на фактот што израелските одбранбени сили (ИДФ) и израелското Министерство за одбрана им рекоа на американските сојузници дека итно им требаат артилериски гранати за да се подготват за копнена инвазија на Газа и потенцијален поширок конфликт, пишува Axios.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK