–>

Зеленски: Војната забавува, се’ потешко ни е да обезбедиме оружје

zelenski1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, изјави дека за неговата земја станува сè потешко да обезбеди оружје.

„Војната забавува. Сите процеси стануваат потешки и побавни, од санкции до испорака на оружје“, рече тој на конференција во Киев, пренесува „Ројтерс“.

Зеленски додаде дека тримесечната контраофанзива на украинските сили на југот и на истокот на земјата ќе напредува побрзо доколку армијата во Киев добие повеќе оружје.

Тој посочи дека би било особено важно украинската армија да добие помодерни борбени авиони.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK