Зеленски: Светот е премногу исплашен да му одговори на Путин со сила

зеленски.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKУкраинскиот претседател Володимир Зеленски утрово во францускиот парламент изјави дека Европа е континент во војна и дека Русија нема да ја запре својата агресија на границите на Украина.

„Живееме во време кога Европа, за жал, повеќе не е континент на мирот“, рече Зеленски во обраќањето пред француските претставници.

„Уште еднаш, европските градови се уништуваат и селата горат“, рече тој за руското бомбардирање на Украина. Тој, исто така, ги осуди киднапирањата на украинските деца на окупираните територии.

„Ова што се случува сега е против Украина. Но, утре може да биде насочено кон други земји, а ние веќе јасно ја гледаме насоката на агресијата: балтичките земји, Полска, Балканот“, посочи тој.

„Рускиот режим не гледа никакви граници, па дури ни Европа веќе не е доволна“, рече Зеленски, посочувајќи на руските воени акции во Сирија и зголеменото присуство на Москва во африканскиот регион Сахел.

Зеленски предупредува дека и рускиот претседател Владимир Путин се обидува да ги „ослабне“ земјите предизвикувајќи храна и енергетска несигурност.

Тој смета дека светот бил премногу „исплашен“ за да му одговори на Путин со сила. Тој во неколку наврати и се заблагодари на Франција за воената и дипломатска поддршка, откако претседателот Емануел Макрон синоќа најави испраќање борбени авиони во Киев.

Зеленски истакна дека победата е можна и покрај напредокот на Русите на фронтот.

„Можеме ли да ја добиеме оваа битка, секако, да“, увери украинскиот претседател, кој за првпат зборуваше пред францускиот парламент.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK