–>

Зеленски разочаран: „Губиме поради војната на Блискиот Исток“

Зеленски-разочаран-„Губиме-поради-војната-на-Блискиот-Исток.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДве статии објавени оваа недела даваат необработена проценка за изгледите на Украина за војна со Русија. Оценката на врховниот командант на украинската армија признава дека бојното поле дошло до ќор-сокак и дека претстои долготрајна и исцрпувачка војна од корист на Москва. Оценката на украинскиот претседател Володимир Зеленски, исцрпена од постојаните напори да ги убеди и убеди сојузниците да ја задржат верата, е друга, пишува Си-Ен-Ен.

Командантот на украинската армија, генерал Валериј Залужни, во долгиот есеј и интервју за Економист вели: „Исто како и во Првата светска војна, достигнато е ниво на технологија што нè става во ќор-сокак“.

„Веројатно нема да има длабок и посакуван пробив“, вели Залужни, но наместо тоа треба да се очекува баланс на тешки загуби и уништување. Во исто време, во интервју со Симон Шустер од Тајм, Зеленски го вели следново: „Никој не верува во нашата победа како јас. Но, тој додава дека е потребна сета моќ на сојузниците, како и нивната енергија.

Шустер, кој долго време има пристап до внатрешниот круг на претседателот, го прикажува Зеленски како уморен и понекогаш раздразлив и загрижен дека посветеноста на алијансата опаѓа. „Војната исцрпеност се тркала како бран. Тоа можете да го видите во Соединетите Американски Држави и во Европа“, рече Зеленски, кој е фиксиран на победата и не сака примирје или преговори. „За нас тоа би значело оставање на оваа рана отворена за идните генерации.

Пет месеци откако Украина ја започна својата долгоочекувана контраофанзива, стравувањата на Зеленски и оценката на Залузни доаѓаат кога фокусот на светот се префрла на Блискиот Исток и ризикот војната на Израел со Хамас да се прелее во поширок регионален конфликт.

Самиот Зеленски признава: „Се разбира дека губиме поради настаните на Блискиот Исток. Луѓето умираат и потребна е помош од светот за да се спасат“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK