–>

Зеленски: Преживеав пет-шест обиди за атентат, тоа е како ковид

Зеленски-Преживеав-пет-шест-обиди-за-атентат-тоа-е-како-ковид.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKУкраинскиот претседател Володимир Зеленски рече дека повеќе не брои ниту обиди за атентат. Тој ги спореди со инфекцијата со Ковид-19. Тој рече дека најмалку пет или шест обиди за атентат биле спречени од украинските разузнавачки служби.

„Првиот (атентат) е многу интересен, бидејќи е прв пат, а после тоа е исто како Ковид“, рече тој во интервју за британски „Сан“. Првиот обид со себе донесе и паника, додаде тој.

„Прво, луѓето не знаат што да прават со тоа и изгледа многу страшно. А потоа, тоа се само разузнавачки податоци во кои тие ви даваат детали дека друга група дошла во Украина да го проба тоа“, рече Зеленски.

Добро позната приказна е дека руските специјални сили паднале со падобран во Киев на првиот ден од инвазијата на Путин минатата година, наводно за да го убијат Зеленски. Телохранителите на украинскиот претседател ја запечатија неговата канцеларија со импровизирани барикади и парчиња иверица.

Но, кога британските и американските функционери понудија да го однесат претседателот надвор од главниот град поради стравувањата дека може да падне за неколку часа, тој одговори со добро познатата реплика: „Ми треба муниција, а не транспорт“.

Подоцна, додека беснееја битки околу Киев, Зеленски излезе надвор од комплексот за да направи пркосно селфи видео кое го собра отпорот на Украина докажувајќи дека се уште е во главниот град.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK