Зеленски побара од парламентот продолжување на вонредната состојба и општа мобилизација

Зеленски-бара-дополнителна-помош-од-САД-и-го-покани-Трамп.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПретседателот на Украина Володимир Зеленски побара од украинскиот парламент да ја продолжи вонредната состојба и општа мобилизација за уште 90 дена.

Зеленски првпат прогласи вонредна состојба и општа мобилизација на 24 февруари 2022 година, кога Русија ја започна инвазијата на Украина, а оттогаш оваа мерка неколкупати беше продолжена, пишува лондонски Гардијан.

Украинскиот парламент последен пат ја продолжи вонредната состојба и мобилизација во ноември 2023 година до 14 февруари 2024 година, а со усвојувањето на барањето на Зеленски, овие две мерки дополнително ќе бидат продолжени до 14 мај. Заменикот Јарослав Железњак потсети дека украинскиот парламент ќе гласа за вонредна состојба по 10-ти пат од почетокот на војната.

Вонредната состојба предвидува сите мажи од Украина на возраст меѓу 18 и 60 години, со некои исклучоци, да не смеат да ја напуштат земјата бидејќи може да бидат повикани на воена служба.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK