Заложничката криза во Холандија заврши – заложниците се ослободени, приведен е маскиран маж

zaloznichka-kriza-holandija.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЗаложничката криза која траеше од рано утро заврши во источниот холандски град Еде.

Вооружен киднапер киднапирал неколку вработени во кафуле. Прво пушти тројца од нив, а потоа маскиран со рацете во воздух го напушти кафулето. Полицијата веднаш го приведе, а дека кризата е минато потврди и градоначалникот на Еде.

Веднаш по добиените информации за киднапирањето, полицијата евакуираше 150 домови и побара од граѓаните да се држат настрана од областа. Кажаа дека нема индикации оти мотивот на киднаперот е терористизам.

Околу 11:30 часот полицијата соопшти дека тројцата заложници се ослободени, а околу 12:30 часот од кафулето излегло маскирано лице, на кое полицијата веднаш му ставила лисици и го привела. Подоцна беше потврдено дека се работи за киднаперот, чии мотиви се уште не се познати.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK