Захарова: Изјавата на Дуда за распоредување нуклеарно оружје во Полска е провокација

zaharova.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПортпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, денеска изјави дека во случај да се појави американско нуклеарно оружје на територијата на Полска, соодветните објекти веднаш ќе бидат додадени на списокот на легитимни цели за уништување во ситуација на директна воен конфликт со НАТО.

Таа тоа го изјави откако претседателот на Полска, Анджеј Дуда во интервју за весникот „Факт“ изјави дека полските власти се подготвени да примат американско нуклеарно оружје на своја територија.
„Ваквите провокативни изјави на полското раководство не се новинa“, рече Захарова.

Таа изјави дека полските власти долго време не ги кријат своите амбиции во однос на тоа како поцврсто да се држат до американското нуклеарно оружје стационирано во Европа и активно да ги вклучат во нивната длабоко непријателска политика кон Русија.

Според неа, на Полска очигледно не и е доволно тоа што е веќе членка на НАТО и што е активно вклучена во развојот на таканаречените „заеднички нуклеарни мисии“.

„Сето ова заедно води до фактот дека во сопственото воено планирање се однесуваме кон Полска со посебно внимание и во согласност со заканите што и се појавуваат на Русија од оваа земја“, рече Захарова.

„Полскиот фактор, се разбира, беше земен предвид од нас и нашите белоруски пријатели во процесот на преземање дополнителни мерки за зајакнување на безбедноста на Унијата“, рече таа.

„Сепак, се чини дека Варшава манијакално се обидува да привлече уште поголемо внимание на воените планери во рускиот Генералштаб. Не е тешко да се претпостави дека во случај на појава на американско нуклеарно оружје на полска територија, соодветните објекти веднаш ќе бидат додадени на листата на легитимни цели за уништување во ситуација на директен воен конфликт со НАТО“, заклучи Захарова.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK