Загина 11-годишно момче откако врз него падна дрво: по страшното невреме, затворени градини и паркови во Санкт Петербург

Screenshot-2024-07-02-111553.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВо Санкт Петербург, 11-годишно момче загинало кога дрво паднало врз него за време на големо невреме, изјавија за РИА Новости од прес-службата на окружната управа.

„Навистина, единаесетгодишно момче загина кога врз него паднало дрво“, изјавил соговорник за агенцијата.

Според него, детето било хоспитализирано во тешка состојба, но не било можно да се спаси.

Претходно беше соопштено дека во Санкт Петербург во понеделникот вечерта врнело, грмело, а дувал силен ветер. Поради лошите временски услови, градините и парковите се затворени за јавноста од понеделникот навечер.

Силниот ветер урна дрвја и слабо обезбедени објекти, оштетени се десетина автомобили, а на градилиштето во авенијата Бољшевиков паднал кран.

Според Министерството за вонредни ситуации, една жена загинала, а друга жена и едно дете се повредени како последица од паѓање на дрво на авенијата Јуриј Гагарин.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK