–>

Вулканската нестабилност во Исланд би можела да трае со децении

Вонредна-состојба-на-Исланд-земјата-се-отвора-граѓаните-се-подготвуваат.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЈугозападниот полуостров на Исланд може да се соочи со децениска вулканска нестабилност, предупреди Исландскиот метеоролошки институт (ИМО).

Земјотресот и стравот од претстојна ерупција доведоа до евакуација на малиот рибарски град Гриндавик, јави Би-Би-Си.

По осумвековна пауза, ерупциите на полуостровот Рејкјанес повторно започнаа во 2021 година, што може да означи нов „еруптивен циклус“, рече Метју Робертс од ММО.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK